Przejdź do treści

Czy pozycjonowanie stron samodzielnie to dobry pomysł?

Samodzielne pozycjonowanie stron to kwestia, która budzi wiele emocji. Przedsiębiorcy czy blogerzy chętnie próbują swoich sił w SEO, chcą zminimalizować koszty. Specjaliści SEO stanowczo odradzają takie działania. Sprawdź, czy warto pozycjonować stronę samodzielnie, czy może jednak nie jest to najlepszy pomysł. 

Zanim podejmiesz decyzję o samodzielnym pozycjonowaniu… 

Przed podjęciem decyzji o samodzielnym pozycjonowaniu strony, warto zadać sobie kilka pytań. Czy masz wystarczające kompetencje techniczne? Czy znasz aktualne algorytmy Google? Czy jesteś gotowy na długotrwałe działania, których efekty mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach? Jakie korzyści może przynieść samodzielne pozycjonowanie strony? No i najważniejsze – jakie są zagrożenia? 

Zrozumienie SEO to podstawa

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, co to jest SEO (Search Engine Optimization). W skrócie, SEO to zbiór technik i strategii, które mają na celu zwiększenie widoczności strony w wyszukiwarkach internetowych. Jest to proces złożony i czasochłonny, który wymaga solidnej wiedzy i doświadczenia.

Samodzielne pozycjonowanie strony – dlaczego warto? 😎

Samodzielne pozycjonowanie stron ma swoje korzyści. Po pierwsze, pozwala zaoszczędzić pieniądze, które normalnie trzeba by było przeznaczyć na wynagrodzenie dla specjalistów SEO. Po drugie, daje pełną kontrolę nad procesem i strategią SEO.

✅ Nie dasz się oszukać

Z pewnością wiele osób się z tym nie zgodzi, ale… agencje SEO nie zawsze działają uczciwie. To prawda, z którą muszą zgodzić się nawet najbardziej doświadczeni specjaliści SEO, a także osoby, które korzystały z usług kilku takich agencji.

Niestety, ale…

Wielu klientów opowiada nam o firmach, które obiecywały szybkie efekty i TOP3 na najważniejsze frazy, a po kilku miesiącach płacenia faktur okazywało się, że ruch na stronie wcale nie wzrastał, podobnie jak pozycje strony w Google. 

Decydując się na samodzielne działania SEO – o ile będą prowadzona z rozwagą – dowiesz się o wielu kwestiach, związanych z pozycjonowanie. Dzięki temu, kiedy za jakiś czas zdecydujesz się na skorzystanie z usług agencji SEO, trudniej będzie Cię oszukać. Będziesz wiedział, że uzyskanie TOP1 na „Catering Warszawa” dla nowopowstałej strony internetowej potrwa o wiele dłużej, niż dwa miesiąca. 

✅ Uzyskasz pierwsze efekty

Jeśli pozycjonowanie strony samodzielnie rozpoczniesz od dobrej jakości szkolenia SEO – oczywiście płatnego – istnieje spora szansa, że uda Ci się uzyskać pierwsze efekty. Tak naprawdę w wielu przypadkach wystarczy dodanie na bloga kilku czy kilkunastu tekstów które mają wypozycjonować stronę na mało popularne frazy. Jeśli dodasz do tego linkowanie wewnętrzne czy opisy kategorii, prawdopodobnie po pewnym czasie Twoja strona zacznie wyświetlać się w Google na pierwsze frazy. 

Owszem, liczba wyszukiwań tych fraz będzie niewielka. 

Owszem, strona będzie pojawiała się na piątej lub szóstej stronie wyników Google. 

Z pewnością jednak będzie to dla Ciebie cenne doświadczenie – a dla przyszłej agencji znak, że wiesz już trochę na temat pozycjonowania. 

Pozycjonowanie stron samodzielnie – zagrożenia

Zanim zdecydujesz się na samodzielne pozycjonowanie strony, ważne jest, abyś był świadomy potencjalnych zagrożeń związanych z tym procesem. 

❗️ Niewystarczająca wiedza

Jak to? Przecież wyżej pisaliście o tym, że samodzielne pozycjonowanie strony to dobry sposób na zdobycie wiedzy?! 🤬

Tak, ale… SEO jest skomplikowane i złożone. Wymaga gruntownego zrozumienia różnych technik i strategii, jak również ciągłego monitorowania najnowszych zmian w algorytmach wyszukiwarek. Brak odpowiedniej wiedzy może prowadzić do błędów, które mogą zaszkodzić Twojej stronie, a nawet spowodować jej penalizację przez Google. Właśnie dlatego wszelkie samodzielne działania powinny być ostrożne. Dodanie tekstu na blogu z pewnością nie zaszkodzisz, ale wprowadzaniem zmian technicznych na stronie już tak. 

❗️ Nieefektywne strategie SEO

Wykorzystanie nieefektywnych lub przestarzałych strategii SEO może nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale również zaszkodzić Twojej stronie. Przykładowo, nadmierne stosowanie słów kluczowych (tzw. keyword stuffing) czy budowanie niskiej jakości linków może prowadzić do tego, że strona przez długi czas nie osiągnie dobrych wyników. Musisz na to uważać! 

❗️ Brak czasu – wiesz o co chodzi, prawda? 😥

Jako przedsiębiorca czy bloger z pewnością wiesz, że brak czasu to największy problem. Niestety, doby nie da się wydłużyć, więc często trzeba z czegoś rezygnować. Będzie to na przykład… samodzielne pozycjonowanie strony. 

Pozycjonowanie strony to proces czasochłonny, który wymaga regularnego monitorowania i optymalizacji. Jeżeli nie masz wystarczającej ilości czasu, możesz nie być w stanie skutecznie zarządzać tym procesem, co może ostatecznie prowadzić do niewłaściwego pozycjonowania strony.

❗️ Ryzyko jest spore 

Google ma szereg zasad, które strony muszą przestrzegać, aby uzyskać i utrzymać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Naruszenie tych zasad, nawet nieświadomie, może prowadzić do penalizacji, co oznacza drastyczny spadek pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

❗️ Zaniedbanie innych aspektów marketingu

Skupienie się wyłącznie na SEO może prowadzić do zaniedbania innych kluczowych aspektów marketingu online, takich jak prowadzenie bloga, social media marketing czy email marketing. Pamiętaj, że skuteczna strategia marketingowa powinna być zróżnicowana i uwzględniać różne kanały komunikacji.

Możesz zacząć pozycjonować stronę samodzielnie, ale lepiej zaufać agencji

Podsumowując, czy pozycjonowanie stron samodzielnie to dobry pomysł? To zależy. Jeżeli masz wystarczającą wiedzę i czas, może to być korzystne. Jeśli jednak brakuje Ci doświadczenia, może to być ryzykowne i czasochłonne. Kluczowe jest to, jakich efektów oczekujesz i jakim budżetem dysponujesz. Pamiętaj jednak, że dobry specjalista jest w stanie sprawić, że Twoja strona po pewnym czasie zacznie być widoczna w Google, a tym samym zwiększy się ruch. Profesjonalne pozycjonowanie stron www nie musi być bardzo drogie, a jest spora szansa, że szybko przyniesie zyski. Sam zdecyduj, czy pozycjonowanie strony samodzielnie jest opłacalne, czy może lepiej wykorzystać czas na inne aspekty rozwijania biznesu. 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *