Przejdź do treści

Snobizm językowy – przykłady

Prawdopodobnie wiele razy spotkałeś się z sytuacją, kiedy Twój rozmówca starał się używać wielu skomplikowanych, niezrozumiałych określeń. Owszem, nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu użyje się jakiegoś mądrego zwrotu. Jeżeli jednak zdarza się to co chwilę – uwaga, być może masz do czynienia ze snobem! Poznaj przykłady snobizmu językowego. 

🗣 Czym jest snobizm językowy?

Snobizm językowy to zjawisko językowe, które ma wpływ na naszą komunikację i postrzeganie innych. Jest to postawa, w której jednostka wywyższa się poprzez użycie wyrafinowanego lub nietypowego języka, mając na celu podkreślenie swojej wyjątkowości i wyższości. Używanie niezwykle skomplikowanych, niezrozumiałych słów, często zapożyczonych z innych języków, ma sprawiać wrażenie, że osoba taka jest niezwykle elokwentna, doskonale wykształcona i inteligentna. 

Niestety – wbrew pozorom – nie sztuką jest używanie trudnych słów. W końcu każdy z nas może nauczyć się znaczenia dziesięciu czy dwudziestu mądrze brzmiących wyrażeń, a następnie używać ich podczas rozmowy.

Kluczowe jest jednak to, aby podczas rozmowy… móc się komunikować. 

Tak, dokładnie o to chodzi.

W końcu nie rozmawiamy z innymi osobami po to, aby popisać się swoją wiedzą. Przynajmniej nie zawsze 😉 Z reguły chcemy wymieniać informacje, dzielić się spostrzeżeniami czy przemyśleniami. Aby było to możliwe, warto postawić na proste, jasne i zrozumiałe dla drugiej strony komunikaty. 

Snobizm językowy – przykłady 😬

Ok, wiesz już, czym jest snobizm językowy. Pytanie jednak, jak go rozpoznać? Czy to, że użyjesz słowa „aczkolwiek” lub „relatywnie” czyni Cię snobem językowym? Wszystko zależy od okoliczności. Poniżej przygotowaliśmy kilka przykładów snobizmu językowego. 

📢 Korzystanie z archaicznych, rzadko używanych słów

W języku polskim jest sporo zwrotów, które kiedyś były stosowane powszechnie, jednak dziś nie są już znane. Nazwanie kogoś waćpanem może być dziś co najwyżej zabawne, podobnie jak określenie domu mianem przybytku. Stosowanie zbyt wielu archaizmów to jedna z najczęściej spotykanych form snobizmu językowego. 

📢 Stosowanie obcojęzycznych zwrotów

Nie da się ukryć, że na co dzień bardzo chętnie korzystamy z anglojęzycznych określeń, a sporo z nich stanowi stały element codziennego języka. Nie warto jednak przesadzać ze stosowaniem takich zwrotów. Jeśli masz możliwość – a na pewno ją masz – użyj odpowiednika w języku polskim. Może zamiast „small talk” wybierzesz pogawędkę, a zbliżający się „deadline” zastąpisz zwyczajnym terminem? 

📢 Skomplikowane, dla niewielu niezrozumiałe słowa

Stosowanie skomplikowanych słów z jednej strony może być oznaką szerokiej wiedzy. Niestety, z drugiej – może to być dowód na to, że dana osoba ma problemy z komunikacją. I to spore – w końcu język zawsze powinien być dostosowany do rozmówcy.

I wszystko jasne!

Stosowanie hermeneutycznie zagęszczonych modalności komunikacyjnych może inicjować paradoksalny rezultat w postaci kontrproduktywnych konsekwencji. Implementacja izochronicznych i elitarystycznych leksykonów może z wręcz implikować pejoratywny odbiór. Kuriozum! I nawet eksplikacja nie pomoże… 

Łatwo zaliczyć językowe faux pas…

Faux…co? No właśnie 😏

Nie ma nic złego w posługiwaniu się bogatym słownictwem i precyzyjnymi wyrażeniami. Problem pojawia się, gdy snobizm językowy prowadzi do popełniania błędów, czyli tzw. „językowych faux pas”. To sytuacje, w których próba użycia skomplikowanego słownictwa lub zwrotów kończy się wpadką. W rezultacie, zamiast zaimponować, możemy spotkać się z całkowitym niezrozumieniem lub – o zgrozo! – z uśmiechem politowania. 

Uwaga na snobizm językowy w marketingu!

Snobizm językowy może również pojawić się w dziedzinie marketingu. Firmy często starają się kreować wizerunek ekskluzywności i wyjątkowości poprzez skomplikowane opisy produktów czy usług. Niestety, to podejście może odstraszyć potencjalnych klientów. Zamiast tego warto postawić na jasne, zrozumiałe dla każdego treści. Prosty język w reklamach sprawia, że użytkownicy czują się bardziej komfortowo i gotowi są podjąć decyzję zakupową.

Postaw na proste, przyjazne dla użytkowników treści 

W dzisiejszych czasach czas, który mamy na to, aby przyciągnąć uwagę użytkownika w sieci, jest naprawdę krótki. Najczęściej to zaledwie kilka sekund. Właśnie dlatego warto postawić na proste, przyjazne dla użytkowników treści.

Jeśli użytkownik zauważy długie, pełne pięknych, ale niezrozumiałych słów zdania, które układa się w ogromny blok tekstu, no cóż… będzie scrollować dalej 😰

Snobizm językowy może odstraszyć odwiedzających stronę www, którzy szukają szybkiej i zrozumiałej informacji. Czytelne artykuły, opatrzone odpowiednimi nagłówkami i podziałem na akapity, są znacznie bardziej atrakcyjne dla czytelników. Jeśli prowadzisz stronę internetową i bloga, postaw na proste zdania i jasne komunikaty. 

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest snobizm językowy i dlaczego należy go unikać. Poznałeś także przykłady snobizmu językowego. Prawdopodobnie nie raz spotkałeś osobę, która starała się pięknie wyrażać, ale efekt był raczej mizerny. O wiele przyjemniejsza jest rozmowa z osobą, która komunikuje się w sposób prosty i niepozostawiający wątpliwości. W ten sposób warto rozmawiać zarówno z osobami, które spotykamy na co dzień, jak i z użytkownikami w sieci. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *